Lämna ändringsförslag

Bogla

Banvaktsstuga, riven
(Jönköping C)–Jönköping/Rocksjön–(Nässjö)
Banvakten Pehr Gustaf Andersson och hans hustru Christina Ottilia Engdahl okänt år. Bilden är ett bidrag från deras sonsonsdotter Lisbeth Engdahl.  Foto: Okänd.

Banvakter

1866 - 1874
Per Gustaf Andersson, f. 1840-01-21 i Friggeråker (R), död 1920-12-02 i Aringsås (G).
Gift här 1868 med Christina Ottilia Engdahl, f. 1847 i Lekeryd (F), död 1930 i Aringsås (G).
Inflyttad 1866 från Friggeråker (R).
Utflyttad 1874 till Vallsjö (F). Han blev där banmästare 1874 och 1890 överbanmästare i Alvesta.

Lisbeth Engdahl som är sonsons dotter till banvaktsparet har bidragit med deras porträtt ovan och även med denna lilla berättelse. Den är skriven av Helge Andersson, som var son till Pehr Gustaf och Christina, en av elva syskon.

När järnvägsbyggandet, i vilket arbete den unge västgöten Pehr Gustaf var med, närmade sig Tenhult, var den tredje av flickorna i Ingaryd, Christina, på arbete i Tenhults herrgård. Gården ägdes av Ribbinger och järnvägen drogs genom gården så att herrgården kom att ligga på ena sidan och ekonomibyggnaderna på andra sidan järnvägen men förenades med en bro. Så mötte min far sin blivande maka. Sedan södra stambanan var helt färdigbyggd stannade pappa som banvakt i Bogla, Rogberga socken, ej alltför långt från fästmöns hem. År 1866 blev han ordinarie banvakt och den 12 januari 1868 vigdes de båda unga i socknens då nya kyrka.

1926 - 1940 - ?
Frans Edvin Gustafsson, f. 1888-07-05 i Öggestorp (F), död 1966-01-06 i Bogla, Rogberga (F).
Gift 1914 med Anna Lovisa Charlotta, f. 1885 i Nässjö, död 1961 i Backen, Rogberga.
Inflyttad i november 1926 från Tenhult (F).
Kvar 1940, men inte 1950

Ur Dagens Nyheter 1966-01-08:
"Förre riksdagsmannen Edvin Gustafsson, Bogla, Tenhult, har avlidit i en ålder av 77 år. Han var född i Öggestorp, där han efterträdde fadern som banvakt på Nässjöbanan. Samtidigt blev han kommunalt verksam och var ledamot i de flesta av hembygdens kommunala institutioner. 1934 blev han landstingsman och 1937 invaldes han i riksdagen där han sedan blev känd under namnet Gustafsson i Bogla och bl a verksam inom konstitutionsutskottet. Han var på sin tid ordförande i de kristna socialdemokraternas verkställande utskott och kvarstod i riksdagen till 1960 då han själv undanbad sig återval."

Kilometertal

81,189

Nummer

656
260

Socken

Rogberga

Kommun

Jönköping

Län

Jönköping

Ändringsförslag till objektet Bogla

Namn
Objekttyp
Status
Kilometertal
Signaturer
Nummer
Socken
Kommun
Län
Byggd
Såld
Koordinater RT 90
Text
Banvakter
Meddelande /
Övriga ändringsförslag
Namn*
E-postadress*
Telefon*
Skriv följande bokstäver i omvänd ordning: NtzkCd